• Z histórie

•

nemenovaní učitelia, predstavitelia obce, rodičia a priatelia školy, ktorí stáli pri prvom ročníku tejto súťaže a ktorým patrí naša vďaka a úcta, si možno ani neuvedomovali, akú jedinečnú, životaschopnú a pevnú tradíciu založili. Veď táto prehliadka umeleckých schopností detí a mládeže odoláva  nepriaznivým podmienkam – organizačným zmenám, nedostatku financií i prevahe komercie a konzumu v našom živote.

Tradícia Podjavorinskej Bziniec začala vlastne s otvorením novej školy. Hneď v prvom roku a potom každý rok organizovala škola súťaž v prednese poézie a prózy v rámci Súťaže tvorivosti mládeže. Cieľom súťaže bolo formovať vzťah žiakov k literatúre, k dielam slovenských autorov - súčasných i klasikov. Najlepší recitátori postupovali do okresných kôl. Škola mala výborné vzťahy s vydavateľstvom Mladé letá, ktoré posielalo každoročne do našej obce a do školy významných spisovateľov a obdarúvalo školu i žiakov knihami.

Ako si spomína pani učiteľka Zdenka Prokešová, ktorá sa veľmi usilovala dostať túto súťaž do Bziniec, nebolo to jednoduché. O organizovanie súťaže bojovalo aj Nové Mesto nad Váhom, kde Podjavorinská dlhé roky žila. Napokon pripadla povinnosť i česť organizovať súťaž mladých recitátorov Bzinciam a bzinskej škole.  28.2.1968 sa uskutočnilo po prvý raz okresné kolo Súťaže tvorivosti mládeže pod názvom II. Podjavorinskej Bzince. Dopoludnia sa konala v škole vlastná súťaž, po obede navštívili mladí recitátori so svojimi učiteľmi pamätnú izbu a hrob Ľ. Podjavorinskej a tiež  miestnu knižnicu. Večer sa uskutočnila v kinosále slávnostná akadémia, v rámci ktorej vystúpilo 14 žiakov – víťazov okresného kola. V tento deň sa začala písať vyše štyridsaťročná tradícia tejto súťaže na našej škole. Odvtedy každoročne na jar prichádzajú do Bziniec pod Javorinou detskí recitátori okresu Trenčín a neskôr Nové Mesto nad Váhom, aby súťažili v okresnom kole a po vzniku nového územného členenia aj v krajskom kole  Trenčianskeho kraja.

V Bzinciach prezentovali svoje recitátorské umenie stovky detí z okresu Trenčín a dnes už z celého Trenčianskeho kraja. Ako dieťa tu súťažila v prednese poézie aj známa televízna hlásateľka a dnes moderátorka Soňa Müllerová, vtedy dievčenským menom Behulová.

Aj naša škola mala recitátorov, ktorí sa vďaka svojmu talentu prebojovali nielen do okresného kola, ale aj do vyšších kôl. V roku 1969 postúpila do krajského kola v Modre žiačka 8. triedy Jana Tomašovicová, ktorá tu zvíťazila a  prebojovala sa až na celoslovenskú prehliadku Hviezdoslavov Kubín do Dolného Kubína.

V školskom roku 2022/2023 sa v celoslovenskej prehliadke Hviezdoslavov Kubín predstavil
          v prednese poézie žiak 3. triedy Samuel Pálka, ktorého prednes zaradila odborná porota do
          bronzového pásma.
          V tomto školskom roku 2023/2024 budú našu školu v krajskom kole reprezentovať dvaja
          žiaci 4. ročníka Samuel Pálka (automatický postup z vyššieho kola, resp. z celoslovenskej súťaže HK) a Barbora Durcová.