• Známe osobnosti Bziniec

• Ľudmila Riznerová Podjavorinská

26.4.1872 Bzince pod Javorinou – 2.3.1951 Nové Mesto nad Váhom

Narodila sa v Horných Bzinciach ako 8. dieťa učiteľa Karola Riznera. Od r. 1866 začala literárne tvoriť, bola prvou spisovateľkou, ktorá dostala titul národná umelkyňa. Venovala sa tvorbe pre deti a mládež. Známe sú : Veršíky pre maličkých, Medový hrniec, Klásky, Zvonky, Zajko-bojko, Čin-čin. Zbierka básní „Z vesny života“ bola prvá v slovenskej literatúre, ktorej autorkou bola žena. V r. 1910 sa presťahovala do Nového Mesta nad Váhom, no dlho smútila za svojím rodiskom. Zomrela v Novom Meste n.V. ale pochovaná je v Bzinciach pod Javorinou.

Prof. PhDr. Rudolf Macúch

16.10.1919 Dolné Bzince– 24.7.1993 Berlín

Profesor, kňaz, lingvista. Venoval sa štúdiu semitskej filológie, študoval arabistiku vo Francúzsku. Naučil sa perzsky, zaujala ho literatúra a jazyk Mandejcov, spolupracoval na zostavení mandejsko-anglického slovníka. Venoval sa aj ďalším semitským jazykom. Oženil sa s Iránčankou. Pracoval na teheránskej univerzite, v Anglicku – Oxforde i v Berlíne. Jeho práce, knihy a prednášky : Slovanské mená a výrazy v arabskej geografii, Islám a kresťanstvo, Zarathustrov vplyv na židovstvo a kresťanstvo, Príručka modernej mandejčiny, Pokus o rekonštrukciu Ježišovej materinskej reči.

Ján Malečka 1906

Tento insitný umelec – maliar sa narodil v Horných Bzinciach. Od mladosti rád maľoval podľa predlohy, neskôr z vlastnej fantázie. Rád hrával ochotnícke divadlo, ku ktorému maľoval kulisy. Vymaľoval množstvo kostolov, biblické výjavy priamo na omietku. Súbor obrazov „Krajina okolo Bziniec“ reprezentoval slovenské insitné umenie na Svetovej výstave v New Yorku v r. 1934. Známe sú i jeho obrazy „Vareškár a Doma“.

Ján Pravoslav Leška

7.5.1831 Vrbovce– 5.8.1909 Dolné Bzince

Evanjelický farár, organizátor cirkevného života, básnik, národný buditeľ. Študoval v Modre, Bratislave a vo Viedni. V Bzinciach pôsobil v r. 1860 – 1881. Uviedol do tajov poézie Ľ. Podjavorinskú. Dodnes je považovaný za najlepšieho kazateľa v ev. cirkvi, preto dostal meno Ján Zlatoústy. Napísal zbierku veršov „Vzdychy Naimské.“ Prekladal cirkevnú spisbu z latinčiny a nemčiny. Vydával s M. Boorom časopis „Koroukev na Sionu“. Dbal o duchovné i hmotné pozdvihnutie ľudu. Začal písaťv Bzinciach tzv. rodinnú knihu, kde sú rodokmene všetkých cirkevníkov. Na dôchodku žil opäť v Bzinciach, kde i zomrel a je pochovaný.

Karol Rudolf Rizner

18.4.1838 Horné Ozorovce - 26.10.1919 Nové Mesto nad Váhom

Evanjelický učiteľ, kantor, otec Ľ. Podjavorinskej. Študoval v Modre, Bratislave a v Šoproni. V r. 1856 – 1910 bol učiteľom v Bzinciach pod Javorinou, kam nastúpil po svojom dedovi. Spolu s farárom Leškom dbal aj o hmotné pozdvihnutie ľudu. Založili spolu Hospodársky spolok a Vzájomnú pomocnicu (pokladnicu), čím pomáhali chudobným ľuďom zlepšiť svoju materiálnu situáciu. Učil ľud obrábať pôdu, začal používať železný pluh, štepiť stromy, včelárčiť. Bol výborným učiteľom v Horných Bzinciach, písal učebnice pre svojich žiakov.

Ján Hložka

17.5.1911 Horné Bzince - 18.8.1982 Kostolná - Zárečie

Učiteľ, publicista, spisovateľ, vydal zbierku básní.

Janka Anna Bahnová

1.2.1911 Nová Baňa - 11.1.1989 Nové Mesto nad Váhom

Zaslúžilá učiteľka, prvá v okrese Nové Mesto nad Váhom. Ako učiteľka pôsobila na viacerých miestach, od roku 1945 v miestnej časti Hrušové na jednotriednej škole. Dávala vedomosti všetkým deťom jednako, či sa neskôr uplatnili ako lekári, alebo robotníci. Rozdávala sa pre všetkých vždy a všade. Vďační žiaci na ňu s láskou spomínajú.

Ladislav Varga

28.11.1928 Rudnianska Lehota - 29.7.2005 Bzince pod Javorinou

Publicista a spisovateľ, vydal niekoľko kníh : Hviezdny generál, v spoluautorstve s dcérou Marianou Komorovou historické romány Kľúč od raja a Modrá krv ďalej Najmladší veľkňaz, Mesiáš.

Miloš Uher

27.7.1914 Lubina - 27.2.1945 Cetuna

V čase 2. svetovej vojny a protifašistického odboja organizátor partizánskeho hnutia na západnom Slovensku. Veliteľ oddielu Hurban 2. československej partizánskej brigády J.V.Stalina. Zahynul v boji proti jednotke Edelweiss a POHG v miestnej časti Cetuna.

Milan Slávik

27.1.1913 Dolné Bzince - 15.5.1945 Nemecko

Učiteľ - antifašista, organizátor SNP, uväznený a odvlečený do koncentračného tábora v Nemecku (Scherzing a Dachau), dožil sa konca vojny, no do vlasti sa už nevrátil. Chorý a vyčerpaný zomrel v Nemecku.

Ján Marták

30.10.1912 Moravské Lieskové - apríl 1945 na pochode smrti pri Witstocku

Vlastenecký učiteľ, antifašista, pomáhal utečencom z protektorátu a ilegálnemu antifašistickému hnutiu. Bol uväznený a odvlečený do koncentračného tábora Sachsenhausen. Zomrel počas pochodu smrti.

Ján Tomeš

7.1.1893 - 6.4.1945 Dolné Bzince

Popravený Nemcami ako civilný občan. Zahynul ako obeť zrady, pretože jeho syn bol partizán.