• Info KK PB 2024

• Trenčianske osvetové stredisko v Trenčíne a Regionálny úrad školskej správy v Trenčíne Vás pozývajú na krajské kolo celoslovenskej recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín – Podjavorinskej Bzince (70. ročník). Vyhlasovateľom súťaže, odborným garantom a hlavným finančným partnerom je Národné osvetové centrum.

Krajské kolo súťaže v umeleckom prednese detí (I. – III. kategória) sa uskutoční v pondelok 22. apríla 2024 od 8:30 v priestoroch Základnej školy nár. um. Ľ. Podjavorinskej s materskou školou Bzince pod Javorinou.

V prílohe tohto mailu nájdete oficiálnu pozvánku spolu s plagátikom a menným zoznamom žiakov. Žiadame Vás, aby si prekontrolovali zoznam, lebo podľa neho pripravujeme diplomy. Ak v ňom nájdete nezrovnalosti, dajte mi, prosím, vedieť, aby sme to včas stihli opraviť. Ďakujem.

Pozorne si prečítajte aj nasledujúce inštrukcie. V prípade, že recitátora či recitátorov bude sprevádzať niekto iný, prosím, prepošlite danej osobe tento mail. Ďakujeme. Podujatie je verejné a okrem pedagógov sa ho môžu zúčastniť aj rodinní príslušníci recitátorov či známi.

Program:*

• 8:30 – 9:00 porada členov poroty
          • 8:30 – 9:00 prezencia účastníkov
          • 9:00 – 9:15 otvorenie, organizačné pokyny
          • 9:15 – 15:00 súťaž, obedná prestávka, rozborový seminár
          • 15:00 vyhodnotenie súťaže

*Harmonogram a čas ukončenia programu je len orientačný.

V deň podujatia:

• Pri vstupe do budovy bude prebiehať prezencia (od 8:30). Podpíšte sa do pripravených prezenčných listín. Zapisujú sa nielen recitátori, ale aj pedagógovia či sprevádzajúce osoby.
          • Počas prezencie odovzdajte organizátorom Váš recitačný text (ideálne vytlačený obojstranne a zopnutý zošívačkou). Zároveň odporúčame, aby mal recitátor počas podujatia pri sebe aj svoj vlastný text, aby doň mohol v prípade potreby nahliadnuť.
          • PRÍPRAVA RECITAČNÝCH TEXTOV: Ešte pred podujatím čitateľne napíšte na prvú stranu súťažného textu svoju kategóriu (1. – 3.), literárny druh (poézia/próza), meno recitátora a jeho poradové číslo z priloženého menného zoznamu. Zároveň je potrebné uviesť autora a názov textu. Po organizačnej stránke nám tým veľmi pomôžete. Krajského kola sa má zúčastniť 62 recitátorov, takže ráno potrebujeme pre porotu rýchlo zoradiť texty, aby sme mohli čím skôr začať.

o    Príklad: 1. kat. poézia, Janko Mrkvička, č. 3

Milan Rúfus: O troch grošoch

• Miestnosť, kde bude prebiehať recitácia, bude označená a vyvesené na nej budú aj zoznamy recitátorov. V deň podujatia budeme mať tri poroty, každá bude zložená z troch porotcov:
                1.) prvá kategória poézia + próza (na prízemí ZŠ)

2.) druhá kategória poézia + próza (na prízemí ZŠ)

3.) tretia kategória poézia + próza (na poschodí ZŠ)

• Vedenie ZŠ Bzince pod Javorinou pre Vás pripraví aj obed. Stravovanie prebehne v školskej jedálni (tá istá budova), obed bude zabezpečený pre recitátorov aj sprevádzajúce osoby. (Pozn.: po organizačnej stránke počítame s tým, že každá škola vyšle s recitátorom/recitátormi jedného pedagóga či jednu sprevádzajúcu osobu; to znamená, že ak má škola napr. troch recitátorov vo viacerých kategóriách, rátame, že obed bude mať spolu s nimi jedna sprevádzajúca osoba.) Ak by ste mali záujem o špeciálnu stravu (napr. vegetariánska či bezlpeková), napíšte mi mail, prosím, najneskôr do stredy 17. 4. 2024 do 12 hod.
          • V priestoroch školy prebehne odborný rozborový seminár; v prípade postupu do celoslovenského kola odporúčame aj individuálnu konzultáciu s príslušnými porotcami z Vašej kategórie.
          • Vyhodnotenie súťaže sa uskutoční vo svadobnej miestnosti obecného úradu (z kapacitných dôvodov pre každú kategóriu individuálne).

Sprievodný program:

• Pre recitátorov a sprevádzajúce osoby bude otvorená aj Pamätná izba Ľudmily PodjavorinskejMúzeum môžete navštíviť priebežne počas podujatia alebo individuálne po jeho skončení. Pre záujemcov bude k dispozícii aj lektorský výklad.
          • Pamätná izba sa nachádza v centre obce (v blízkosti školy aj obecného úradu). Po ceste k nej sa môžete zastaviť aj pri pamätníku Ľ. Podjavorinskej.

Po súťaži:

• Postupujúcich z krajského kola v systéme NOC na celoslovenskú súťaž neprihlasujete, ich postup do vyššieho kola zabezpečí organizátor (TNOS).
          • Nezabudnite na to, že ak sa tento rok Vaši žiaci zúčastnili krajského kola, v budúcom roku majú právo automaticky nastúpiť do kola nižšieho, a to do okresného (v príslušnom okrese). Platí to však iba v prípade, ak sa ich kategória nemení (viď. propozície v prílohe bod 3.1.6.). Viac info tu:

Doprava:

Adresa: ZŠ Bzince pod Javorinou 346

Škola sa nachádza v centre obce, kde sa dá zaparkovať na viacerých miestach. Okrem auta sa do obce môžete dopraviť aj autobusom. Najbližšia zastávka je buď Bzince pod Javorinou,, ZŠ alebo Bzince pod Javorinou,,OcÚ. Spoje a ich detaily sú dostupné na tejto stránke:

Organizátori:

• Trenčianske osvetové stredisko v Trenčíne
          • Regionálny úrad školskej správy v Trenčíne
          • ZŠ s MŠ nár. um. Ľudmily Podjavorinskej, Bzince pod Javorinou
          • Obec Bzince pod Javorinou

Ak by ste mali akékoľvek otázky, neváhajte ma kontaktovať buď mailom, alebo telefonicky (v pracovné dni medzi 8:00 alebo 15:00 ma zastihnete). Ak by ste sa krajského kola nemohli zúčastniť, oznámte nám to, prosím, čo najskôr. V deň podujatia môžete osloviť aj prítomných organizátorov, radi Vám pomôžeme či poradíme.

Tešíme sa, že sa spolu stretneme v rodisku spisovateľky Ľudmily Podjavorinskej počas 70. ročníka Hviezdoslavov Kubín!