• Prevádzkový poriadok MŠ

      •  Elokované pracovisko- Základná škola nár. um. Ľ.Podjavorinskej s materskou školou

         

         

        PREVÁDZKOVÝ  PORIADOK

         

        ČASŤ : MATERSKÁ ŠKOLA

         

          

        Vypracovala: Erika Lušňáková                                  Dňa: 26.8.2022

                                        

        I.                  Identifikačné údaje

         

        Názov zariadenia: Základná škola nár. um. Ľ. Podjavorinskej s materskou školou

         

        Adresa:  Dr. Rudolfa Macúcha č.343/4, 916 11 Bzince pod Javorinou

         

        IČO:36125075

         

        DIČ: 2021630259

         

        Kontakt:  tel: 032 7793201

                          e-mail:   ms.bzince@gmail.com

         

        Forma právnej subjektivity: 321 Rozpočtová organizácia

         

        Zriaďovateľ: obec Bzince pod Javorinou

         

        Štatutárny zástupca: Riaditeľ ZŠ – Mgr. Martin Samek

         

        Zástupkyňa pre materskú školu: Erika Lušňáková

         

          

        Prevádzkový poriadok MŠ Bzince pod Javorinou bol vypracovaný v zmysle zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a vyhlášok MZ SR č. 527/2007 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež a č. 521/2007 Z.z. o podrobnostiach na pieskoviská, zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov a vyhlášky MŠ SR č. 541/2021  Z.z. o materskej škole.

           

        II.               Základná charakteristika

         Druh zariadenia: Materská škola s celodennou výchovnou starostlivosťou

         

        Zabezpečuje výchovu a vzdelávanie detí predškolského veku spravidla od 2 do 6 rokov a detí s  povinnou školskou dochádzkou.

        Materská škola prevádzkuje štyri triedy- tri triedy v hlavnej budove MŠ a jednu triedu v ZŠ.

        Vzhľadom k vysokému počtu detí sa kapacita štvrtej triedy- triedy v ZŠ zväčšila prostredníctvom prístavby  z 13 na 20 detí s PPV (deti s povinným predprimárnym vzdelávaním)

        Najvyšší počet detí zodpovedajúci  veľkosti vnútorných priestorov (kapacita zariadenia) je 66 detí. ( podľa § 3 vyhlášky MZ SR č. 527/2007 Z.z. o podrobnostiach o požiadavkách  na zariadenia pre deti a mládež)

         

        Kapacita zariadenia:

        ( maximálny počet detí vzhľadom na podlahovú plochu herne )

        1.      trieda (na prízemí) – 66m2- maximálny počet detí – 22

        2.      trieda (na poschodí) - 70m2 – maximálny počet detí -  22

        3.      trieda (v bočnom pavilóne) – 66m2 -  maximálny počet detí – 22

         

                   ( maximálny počet detí vzhľadom na podlahovú plochu spálne )

        1.      trieda ( na prízemí ) –37m2 – maximálny počet detí – 22

        2.      trieda ( na poschodí ) – 30m2- maximálny počet detí – 20

        3.      trieda (v bočnom pavilóne) – 46m2 - maximálny počet detí – 24

         

        Pri každej triede v umyvárni je 5 detských wc ,  5 detských umývadiel a sprcha.

         

         

        4.      trieda (v ZŠ)- trieda spojená so spálňou ( trieda slúži zároveň ako spálňa)

         83m2- maximálny počet detí- 21

         

        Pri triede sú 2 samostatné hygienické zariadenia, zvlášť dievčenské a chlapčenské toalety.

        V každom z nich sú 2 wc a 2 umývadlá.

         

        Dispozičné riešenie

         

        -          budova materskej školy: jedna časť je  dvojpodlažná, umiestnená v jednom pavilóne a druhá prízemná, umiestnená v bočnom pavilóne.

        1.časť: Na každom poschodí sa nachádza samostatná trieda. Triedy sa využívajú ako herne a každá je prepojená so spálňou. Trieda na prízemí má veľkú terasu a tiež slúži zároveň ako jedáleň, kde sa nachádza i výdajňa stravy. Strava sa dováža zo ZŠ. Pri každej triede je detská šatňa, hygienické priestory, šatňa a samostatné WC pre personál, izolačná miestnosť a kabinety s učebnými pomôckami. Na prízemí sa nachádzajú i viaceré skladové priestory.

        Jednotlivé triedy sú vybavené počítačovou technikou a pracovisko disponuje 3 interaktívnymi tabuľami.

        -          2.časť- Po značnej rekonštrukcii bola v  bočnom ( hospodárskom) pavilóne  vytvorená tretia trieda, samostatná spálňa, samostatná jedáleň, výdajňa stravy, detská šatňa, šatňa pre prevádzkové a pedagogické zamestnankyne a tiež  kancelária zástupcu riaditeľa školy. Trieda je vybavená novým nábytkom, ktorý zohľadňuje telesnú výšku a bezpečnosť detí. Vstup do tejto časti budovy  má samostatný vchod.

         

        Súčasťou materskej školy je aj  školská záhrada, ktorá je ohraničená kovovým oplotením.  Vstup do areálu MŠ je zabezpečený hlavnou bránou, ktorá sa po ukončení prevádzky zamyká.

         

        -budova základnej školy: vstup do prevádzky má samostatný vchod, nachádzajúci sa v tichšej časti ZŠ, čo umožňuje prevádzku triedy bez vzájomného rušenia sa. Trieda je nová, po značnej rekonštrukcii (zväčšenie triedy prístavbou), využívaná ako herňa a spálňa. Vedľa triedy je šatňa a školská jedáleň, ktorú budú navštevovať i tieto deti. Oproti triedy sú vybudované nové samostatné hygienické zariadenia, zvlášť dievčenské a chlapčenské toalety. Vybavená je  novým nábytkom, ktorý zohľadňuje telesnú výšku a bezpečnosť detí.

        Vonkajšie priestory pozostávajú z trávnatých plôch veľkého školského dvora, ktorý je riadne oplotený a pravidelne upravovaný.

         

        III.           Organizácia režimu dňa a výchovno-vzdelávacej činnosti.

         Počas pracovných dní je materská škola v prevádzke od 630  do 1600hod. Čas celodennej prevádzky je určený riaditeľom ZŠ s MŠ, po prerokovaní so zákonnými zástupcami a zodpovedá ich požiadavkám a so súhlasom zriaďovateľa Obec Bzince pod Javorinou. Počas letných prázdnin je prevádzka MŠ prerušená minimálne na 3 týždne. V tomto období podľa usmernenia zástupkyne predškolského zariadenia vykonávajú prevádzkoví zamestnanci veľké upratovanie, údržbu a dezinfekciu priestorov a pedagogickí zamestnanci čerpajú dovolenku, prípadne náhradné voľno, alebo neplatené voľno, podľa plánu schváleného zástupkyňou školy.

         

        Otváraním objektu sú poverené obe prevádzkové pracovníčky, ako i jeho uzatváraním a kontrolou. V prípade ich neprítomnosti poverí otvorením , či uzavretím budovy zástupca školy iného zodpovedného pracovníka.

         

         Kľúče od MŠ majú obidve prevádzkové pracovníčky, zodpovedné za odomykanie a zamykanie budovy, ale i  pedagogická pracovníčka, ktorá prichádza do zariadenia ako prvá a taktiež ktorá odchádza ako posledná a zástupkyňa MŠ.

         

         Prevádzka 4 triedy v ZŠ je totožná s MŠ. Kľúče od ZŠ majú vymedzení pracovníci     

         zodpovední za odomykanie a zamykanie budovy.

         V Základnej škole je prevádzka zabezpečená od 6.30 do 16.00.hod

         

        Úsporný režim chodu MŠ

        Z dôvodu šetrenia finančných prostriedkov v prípade zníženého počtu detí v triedach materskej školy z dôvodu zvýšenej chorobnosti, môže riaditeľ zariadenia  rozhodnúť o spájaní tried. Nadbytok zamestnancov v takomto prípade rieši udelením náhradného voľna alebo čerpaním dovolenky, prípadne náhradnou prácou.

         

         

        Súčasťou denného poriadku sú:

        ·         hry a hravé činnosti - spontánne alebo učiteľkou navodzované hry a hravé aktivity detí. Súčasťou hier a hravých činnosti sú vopred plánované edukačné aktivity.

        ·         pohybové a relaxačné cvičenia - obsahujú zdravotné cviky, relaxačné a dychové cvičenia

        ·         edukačné aktivity - cieľavedomá, systematická, zmysluplná, konkrétna výchovno-vzdelávacia činnosť.

        ·         pobyt vonku - obsahuje pohybové aktivity detí, vychádzky, edukačné aktivity. Realizuje sa denne, výnimkou sú dni, kedy sú nepriaznivé klimatické podmienky.

        ·         odpočinok - realizuje sa v závislosti od potrieb dieťaťa.

        ·         činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, stravovanie, stolovanie) - realizujú sa v stanovenom čase. Čas podávania stravy je zohľadnený podmienkami materskej školy.

         

        Deti sú vedené k dodržiavaniu zásad osobnej hygieny individuálne, podľa potreby. Pravidelne sa osobná hygiena uskutočňuje pred jedlom, po pobyte vonku a po popoludňajšom odpočinku. Po jedle sú deti vedené pod odborným dohľadom pedagogického zamestnanca k správnemu spôsobu umývania zubov a ostatných návykov stomato - hygieny. Sú vedené aj k pravidelnému spôsobu otužovania vodou a vzduchom .

             V rámci denného poriadku je vyčlenený dostatočný čas na pobyt detí vonku. Za jeho dodržiavanie je zodpovedný pedagogický zamestnanec, ktorý má službu, tento zodpovedá aj za bezpečnosť detí. Okrem pobytu vonku sa využívajú aj telovýchovné aktivity medzi jednotlivými činnosťami a každý deň sú realizované ranné cvičenia vo vyvetranej herni, ktoré pomáhajú deťom utvárať návyk na pravidelné cvičenie a radosť z pohybu.

        Podmienky pohybovej aktivity

        Na každodennú potrebu pohybovej aktivity detí využívame triedy, školskú záhradu, detské ihrisko vedľa MŠ, lúky a pasienky v blízkom okolí- v závislosti od počasia. Vzhľadom na podmienky MŠ sa snažíme väčšiu časť aktivít uskutočňovať vonku. Pred každou dlhšou pohybovou aktivitou v triede je učiteľka povinná zabezpečiť dostatočne veľký priestor (premiestniť stoly a stoličky ), vyvetrať miestnosť, prípadne upraviť / uvoľniť, vyzliecť, vyzuť / odev detí a pripomenúť im základné pravidlá bezpečnosti pri cvičení ( platí pri rannom cvičení,  telovýchovných chvíľkach, pri pobyte vonku, pri športových akciách ). Pri väčších športových akciách sú učiteľky povinné zabezpečiť bezpečnosť detí ďalšími dospelými osobami - rodičmi .

          

         Denný poriadok 3-4 r. detí

         

        Čas

        Činnosti

         

        6.30

        Príchod detí do MŠ, hry a hrové činnosti, pohybové a relaxačné cvičenia, edukačné aktivity

        Ranný kruh – spoločné diskutovanie, navrhovanie aktivít

        8.15 – 9.00

         

        Osobná hygiena, desiata

         

         

             9.00 – 11.15

        Edukačné aktivity,  ranné cvičenie, pobyt vonku

        11.15 – 12.00

        Osobná hygiena, obed

         

        12.00 – 14.15

            14.15 – 14.30    

               

        Odpočinok, osobná hygiena

        Olovrant

        14.30– 16.00

         

        Hry a hrové činnosti – individuálne, skupinové, priamo i nepriamo usmernené, jazykové chvíľky, edukačné aktivity, krúžková činnosť, hodnotenie dňa, pobyt vonku

         

         

        Denný poriadok 4-5 r. detí

         

        Čas

        Činnosti

         

        6.30

        Príchod detí do MŠ, hry a hrové činnosti, pohybové a relaxačné cvičenia, edukačné aktivity

        Ranný kruh – spoločné diskutovanie, navrhovanie aktivít

        8.15 – 9.00

         

        Osobná hygiena, desiata

         

         

             9.00 – 11.15

        Edukačné aktivity, ranné cvičenie, pobyt vonku

        11.15 – 12.00

        Osobná hygiena, obed

         

        12.00 – 14.15

            14.15 – 14.30    

               

        Odpočinok, osobná hygiena

        Olovrant

        14.30– 16.00

         

        Hry a hrové činnosti – individuálne, skupinové, priamo i nepriamo usmernené, jazykové chvíľky, edukačné aktivity, krúžková činnosť, hodnotenie dňa, pobyt vonku

         

         

        Denný poriadok 5-6 r. detí

         

        Čas

        Činnosti

         

        6.30

        Príchod detí do MŠ, hry a hrové činnosti, pohybové a relaxačné cvičenia, edukačné aktivity

        Ranný kruh – spoločné diskutovanie, navrhovanie aktivít

        8.00 – 9.00

         

        Ranné cvičenie, osobná hygiena, desiata

         

         

             9.00 – 11.30

        Edukačné aktivity, pobyt vonku

        11.30 – 12.30

        Osobná hygiena, obed, čistenie zubov

         

        12.30 – 14.00

            14.00 – 14.15    

               

        Odpočinok, osobná hygiena, krúžková činnosť

        Olovrant

        14.15– 16.00

         

        Hry a hrové činnosti – individuálne, skupinové, priamo i nepriamo usmernené, jazykové chvíľky, edukačné aktivity, hodnotenie dňa, pobyt vonku

         

        Vnútorná organizácia :

         

        Schádzanie a rozchádzanie detí

        MŠ-V čase od 6.30 do 7.00 sa deti schádzajú v bočnom pavilóne- v triede na prízemí.

        O 7.00 začína prevádzka i v ostatných triedach.

        O 15.30 sa uzatvára trieda na poschodí  i na prízemí a deti sa sústreďujú znovu     v triede na prízemí , v novom bočnom pavilóne.

         Prevádzka MŠ sa končí o 16.00.hod

        ZŠ- Prevádzka v ZŠ je tá istá- od 6.30 do 16.00 hod.

         

        Preberanie detí

        -          Dieťa od zákonného zástupcu  preberá učiteľka, ktorá zaň zodpovedá od jeho      prevzatia, až po jeho odovzdanie inej učiteľke, zákonnému zástupcovi, alebo inej splnomocnenej osobe. V prípade dochádzky dieťaťa v inom čase, ak je to nutné dohodne zákonný zástupca čas jeho príchodu a spôsob stravovania tak, aby nenarušil činnosť ostatných detí. Ranná dochádzka detí do MŠ je určená do 8.00 hod., potom sa budova z bezpečnostných dôvodov uzamyká.

        -          Učiteľky denne vykonávajú ranný filter pri preberaní detí ( overenie teploty, príp. iných možných príznakov ochorenia – kontrola spojiviek, tonzíl, pokožky, vlasatej časti tela ...) V prípade zistenia príznakov ochorenia dieťa do materskej školy neprijme, resp. prijme dieťa podozrivé z ochorenia len na základe odporúčania od ošetrujúceho lekára.

         

        Organizácia v šatni

         Do šatní majú prístup rodičia, ktorí po vstupe do budovy materskej školy si očistia obuv. Do priestorov tried a hygienických zariadení smie vstúpiť rodič z hygienických dôvodov iba vyzutý, či v návlekoch. Deti a zamestnanci MŠ sa v materskej škole prezúvajú. Pri prezliekaní a odkladaní vecí do skrinky vedú rodičia v spolupráci s učiteľmi deti  k samostatnosti a poriadkumilovnosti. Za poriadok v skrinkách a vlastné hračky zodpovedá rodič, tiež za stále pripravené náhradné oblečenie, pre prípad znečistenia a premočenia a vhodnú bezpečnú obuv na prezúvanie do triedy  ( nie našuchovačky a šľapky !)

        Za poriadok v skrinkách po pobyte vonku a estetickú úpravu šatne zodpovedajú učiteľky príslušnej triedy, za hygienu a uzamykanie obidvoch vchodov- prevádzkové zamestnankyne.

        Učiteľkám v mladšej  a strednej vekovej skupine pomáha pri prezliekaní detí na pobyt  vonku i po jeho skončení prevádzková pracovníčka. V najstaršej vekovej skupine pomáha deťom učiteľka podľa potreby.

         

        Organizácia v umyvárni

         Všetky triedy majú samostatnú umyváreň. Každé dieťa má vlastný uterák. Rodič zabezpečí svojmu dieťaťu vlastný hrebeň,  prípadne zubnú kefku a pohárik, označené svojim menom. Za pravidelnú výmenu uterákov, čistenie hrebeňov, suchú podlahu a hygienu umyvárne zodpovedajú prevádzkové pracovníčky. Deti sa v umyvárni zdržujú za prítomnosti učiteľky, prípadne aj ďalšieho zamestnanca školy, ktorá/ktorý ich učí základným hygienickým návykom a sebaobsluhe. Za celkovú organizáciu pobytu detí v umyvárni, zatvorenie vody, spláchnutie WC a dodržiavanie príslušných hygienických, zdravotných a bezpečnostných predpisov zodpovedá  službukonajúca učiteľka  a personál.. Osobná hygiena a s ňou spojené hygienické úkony sa uskutočňujú individuálne, podľa osobných potrieb detí, ale i organizovane.

         

        Organizácia počas stolovania

         Za organizáciu a  výchovný proces v triede počas stolovania zodpovedajú  službukonajúce učiteľky triedy. Tie vedú deti k osvojeniu si základných návykov kultúrneho stolovania, v maximálnej miere pri tom uplatňujú individuálny prístup k deťom. Jedlo je podávané v primeranej emocionálnej atmosfére podporujúcej utváranie pozitívneho vzťahu dieťaťa k jedlu a ku konzumácii zdravých potravín.

        Počas jedla učiteľka deti nenásilne usmerňuje, podľa želania rodičov aj prikrmuje. Nenúti ich

        jesť.

         

        Organizácia pri pobyte vonku

        Počas pobytu detí vonku je učiteľka povinná zabezpečiť deťom plnohodnotnú, organizovanú činnosť, venuje deťom zvýšenú pozornosť, dodržiava požiadavky bezpečnosti a ochrany ich zdravia v zmysle príslušných všeobecne záväzných právnych predpisov a pokynov zástupkyne materskej školy.

        Učiteľka, ktorá príde na dvor s deťmi ako prvá, skontroluje bezpečnosť areálu školského dvora, podľa potreby odstráni z dosahu nebezpečné predmety, prípadne zabezpečí ich likvidáciu prevádzkovým zamestnancom.

        Pobyt vonku sa uskutočňuje aj za menej priaznivého počasia, je preto potrebné deti  v každom počasí primerane obliekať a obúvať. Dôvodom na úplné vynechanie pobytu vonku je nepriaznivé počasie ( silný vietor, dážď, nadmerne znečistené ovzdušie a silné mrazy).                                              V letných mesiacoch je potrebné chrániť deti pred prudkým / priamym / slnečným žiarením a podľa toho prispôsobiť miesto a čas trvania dopoludňajšieho a popoludňajšieho pobytu vonku. V čase letných mesiacov s vysokými dennými teplotami musia mať deti hlavu pokrytú vhodným doplnkom (šiltovka, klobúk a pod.), aby sa predišlo úpalu. Deti majú v plnej miere zabezpečený pitný režim.

        V letnom období sa pobyt vonku na priamom slnečnom žiarení zvyčajne v čase od 11.00 hod. do 15.00 hod. obmedzuje na minimum.

        Na vychádzke nemôže mať učiteľka viac ako 20 detí vo veku od 4 do 5 rokov alebo viac ako 25 detí starších ako 5 rokov. V triede, kde sú deti od 3 do 4 rokov sa pobyt vonku uskutočňuje len v prítomnosti dvoch učiteliek. Pri vyššom počte detí alebo činnostiach, ktoré si vyžadujú zvýšený dozor / napr. sánkovanie, plávanie / sa zúčastňuje i upratovačka / alebo rodič /, ktorá dbá na bezpečnosť detí.

        Na vychádzke ide učiteľka posledná, vždy za deťmi. Pri prechádzaní cez komunikáciu sa učiteľka dôsledne riadi zásadami ochrany zdravia a bezpečnosti detí. Dáva znamenie zdvihnutou rukou, alebo používa terč na zastavenie premávky, vchádza na vozovku prvá a odchádza z nej posledná.

         

        Organizácia pri odpoludňajšom odpočinku

         Počas odpoludňajšieho odpočinku  dbá učiteľka na primerané oblečenie detí. Na oddych sa deti prezliekajú do nočnej bielizne. Učiteľka zabezpečí pravidelné vetranie spálne,  ktoré neohrozí zdravie detí (vetranie mimo detí - v časti, kde sú umiestnené stoly). Od odpočívajúcich detí neodchádza, individuálne pristupuje k deťom, ktoré nepociťujú potrebu spánku.

         U starších detí sa odpoludňajší odpočinok organizuje v závislosti od potrieb detí s minimálnym trvaním 30 minút. Zvyšnú časť odpočinku je možné venovať pokojnejším hrám a výchovno-vzdelávacím činnostiam, napríklad čítaniu rozprávok, grafomotorickým cvičeniam, občasnému pozeraniu detských filmov či krúžkovej činnosti.

         Organizácia na schodoch

         Vnútorné schodisko na prvé poschodie využívajú deti v priebehu dňa takým spôsobom, že pri hromadnom presune po schodisku si učiteľka zoradí deti do jedného radu.

        Deti sa pri chôdzi pridŕžajú zábradlia. Pri schádzaní zostupuje učiteľka posledná, pri chôdzi nahor tiež posledná.

         

        Organizácia ostatných aktivít

        Na základe informatívnych súhlasov rodičov materská škola ponúka deťom zapojiť sa do krúžkov: napr. anglický jazyk. Realizácia týchto aktivít môže prebiehať až po odpoludňajšom odpočinku detí. Lektori jednotlivých krúžkov si preberajú deti na základe informovaného súhlasu, ktoré im písomnou formou dá rodič dieťaťa. V plnej miere zodpovedajú za zdravie a bezpečnosť  dieťaťa.

        Výlet alebo exkurzia sa organizuje na základe plánu práce školy, informovaného súhlasu zákonného zástupcu a po dohode so zriaďovateľom, najviac na jeden deň s prihliadnutím na bezpečné, hygienické a fyziologické potreby detí a so zabezpečením teplého obeda pre deti. Pred uskutočnením výletu alebo exkurzie, vedúca učiteľka, poverená zástupkyňou MŠ, zabezpečí prípravu a priebeh týchto aktivít, vrátane poučenia zúčastnených osôb a detí o bezpečnosti a ochrane zdravia. Vyhotoví písomný záznam, ktorý potvrdia všetky dospelé zúčastnené osoby svojím podpisom. Na výlety a exkurzie s deťmi predškolského veku sa môžu použiť hromadné dopravné prostriedky. Na výletoch a exkurziách je potrebný dozor dvoch pedagogických zamestnancov a jednej poverenej plnoletej osoby s počtom detí podľa § 28 ods. 10) školského zákona. Zástupkyňa materskej školy písomne oznámi zriaďovateľovi organizovanie podujatia.

         

        Pre triedu v ZŠ sú podmienky preberania detí, organizácie v šatni, organizácie počas stolovania i organizácie pobytu vonku rovnaké ako v MŠ.

         

        IV.           Opatrenia pri prejavoch akútneho ochorenia dieťaťa počas pobytu v zariadení

         

         Podľa § 7 ods. 1 vyhlášky o materských školách za vytvorenie bezpečných a hygienických podmienok na predprimárne vzdelávanie zodpovedá riaditeľ školy. Za bezpečnosť a ochranu zdravia dieťaťa podľa § 7 ods. 2 zodpovedajú pedagogickí zamestnanci materskej školy od prevzatia dieťaťa až po jeho odovzdanie zákonnému zástupcovi, alebo ním splnomocnenej osobe.

        Podľa § 24 ods. 6 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji  verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov môže byť v materskej škole umiestnené len dieťa, ktoré:

        ü  je spôsobilé na pobyt v kolektíve,

        ü  ktoré neprejavuje  príznaky prenosného ochorenia,

        ü  nemá nariadené karanténne opatrenie.

         

        -          Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti, ktoré obsahuje aj údaj o povinnom očkovaní, vydá  zákonnému zástupcovi dieťaťa  všeobecný  lekár pre deti a dorast. Zákonný zástupca dieťaťa ho predloží pred prvým vstupom dieťaťa do MŠ.

        -          Skutočnosti uvedené v § 24 ods. 6písm. b) a c) zákona č. 355/2007 potvrdzuje písomným vyhlásením zákonný zástupca dieťaťa. Vyhlásenie nesmie byť staršie ako jeden deň. Vyhlásenie predkladá zákonný zástupca dieťaťa pred prvým vstupom dieťaťa do MŠ a po neprítomnosti dieťaťa v MŠ dlhšej ako päť dní.

        -          V prípade výskytu prenosnej choroby,  u dieťaťa sú povinní túto rodičia nahlásiť zástupkyni MŠ. Po ukončení takejto choroby rodičia prinesú lekárske potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa.

        -          Na udržiavanie hygieny nosa deti používajú jednorazové hygienické vreckovky.

        -          Prevencia prenosu ochorení je zabezpečená pravidelnou hygienou a vetraním.

        -          Pri zvýšenom výskyte akútnych respiračných ochorení ak počet neprítomných detí presiahne 20 % z celkového počtu detí,  oznámi riaditeľ ZŠ túto skutočnosť príslušnému RÚVZ a preruší prevádzku  jednotlivých tried, prípadne celého zariadenia. (postupuje  sa podľa metodického usmernenia č. 15/2005-R z 31.10.2005 ktorým sa vydáva Plán opatrení pre základné a stredné školy a školské zariadenia pre prípad pandémie chrípky v Slovenskej republike.)

        -          Pri zvýšenej chorobnosti detí, resp. výskyte infekčnej choroby upratovačky prevedú dezinfekciu celej MŠ, vrátane všetkých kľučiek.

        -          Všetky predmety osobnej hygieny, ktoré deti používajú individuálne sú označené značkou dieťaťa, alebo menom (zubné kefky, poháre, uteráky)

         

        V zmysle platných predpisov a noriem sa v materskej škole lieky deťom nepodávajú              ( s výnimkou podania lieku na  alergiu pri akútnom výskyte alergickej reakcie﴿.

         Akútne ochorenie

        Ak dieťa ochorie počas dňa v MŠ, učiteľka zabezpečí jeho izoláciu od ostatných detí a informuje zákonného zástupcu dieťaťa, respektíve splnomocnenú osobu. Dieťaťu je zabezpečený pokoj na lôžku, podávanie tekutín a teplo.

         Parazitárne ochorenie (pedikulóza – zavšivavenie)

        -          Pri akomkoľvek podozrení učiteľky na možný výskyt vší ( dieťa sa škrabe, je nekľudné, nesústredené, pohľadom, prezeraním vlasovej časti hlavy) oznámi túto skutočnosť vedeniu MŠ a rodičovi ( zákonnému zástupcovi) dieťaťa.

        -          Do príchodu rodiča ( zákonného zástupcu) dieťa izoluje od kolektívu.

        -          Pri zistení výskytu vší doporučí učiteľka rodičom dieťaťa návštevu detského lekára, za účelom potvrdenia diagnózy zavšivavenia.

        -          Vedenie MŠ zabezpečí informovanie  všetkých rodičov, že sa v MŠ vyskytli vši.

        -           Všetky deti v kolektíve, pedagógovia aj rodinní príslušníci si musia umyť vlasy šampónom proti všiam. Šampóny je možné kúpiť v lekárňach, existuje niekoľko druhov (napr. Diffusil, Parasidose, Capisan a iné). Pri ich používaní je potrebné postupovať podľa priloženého návodu na použitie. Odporúča sa aj vyčesávanie vší špeciálnym hrebeňom.

        -          Osobnú a posteľnú bielizeň je potrebné vyvariť, resp. vyprať pri vysokých teplotách, dôkladne vysušiť a vyžehliť. ( platí pre zariadenia MŠ)

        -          Čiapky, šatky, šály, iné odevy (prípadne plyšové hračky, ak s nimi prišla hlava dieťaťa do kontaktu), ktoré nie je možné vyvariť, je potrebné vyprať minimálne v dvoch cykloch pri odporúčaných teplotách, dôkladne vysušiť, vystaviť účinkom slnečného žiarenia, prípadne postriekať prípravkom na lezúci hmyz (napr. Biolitom).

        -           Zásadné je dôsledné dodržiavanie osobnej hygieny. Každé dieťa kolektívu   musí používať vlastné predmety osobnej hygieny (uterák, hrebeň). Je potrebné zabrániť ich vzájomnému požičiavaniu. To isté platí aj v prípade šálov, čiapok, šatiek, prípadne iných pokrývok hlavy. Dôležité je pravidelné umývanie sa, kúpanie, čistota odevu, častá výmena osobnej a posteľnej bielizne

        -          Použitie šampónu je nutné zopakovať po 14 dňoch v celom kolektíve aj v rodine.

        -          Opätovný nástup dieťaťa do MŠ je možný iba po predložení potvrdenia od lekára, že dieťa je zdravé.

         Úrazy

        -          Ak dieťa utrpí úraz, ktorý nie je potrebné ošetriť lekárom, ošetrí ho učiteľka obvyklým spôsobom. Úraz a spôsob ošetrenia zaeviduje v knihe úrazov. Tento záznam dá rodičovi na podpis.

        -          Ak dieťa utrpí úraz, ktorý si vyžaduje ošetrenie lekárom, službukonajúca učiteľka sa ihneď skontaktuje s rodičom dieťaťa, s ktorým sa dohodne na ďalšom postupe. Ak je rodič nezastihnuteľný, odvedie učiteľka dieťa  na lekárske ošetrenie zdravotníckym vozidlom, príp. taxislužbou. Po návrate z ošetrenia zaznamená úraz v knihe úrazov a znovu sa pokúsi o telefonický kontakt s rodičom. Zabezpečí odovzdanie lekárskeho záznamu o ošetrení úrazu rodičom dieťaťa.

        -          V prípade úrazu, ktorý ohrozuje život dieťaťa, službukonajúca učiteľka požiada o privolanie rýchlej zdravotnej  pomoci a súčasne poskytuje dieťaťu prvú pomoc. Učiteľka zároveň požiada o pomoc ktorúkoľvek zamestnankyňu školy, alebo prítomných rodičov. Ak dieťa potrebuje ošetrenie v nemocnici, službukonajúca učiteľka ho sprevádza až do príchodu rodičov. Úraz zaznamená  v knihe úrazov a lekársku správu odovzdá rodičom.

        -          Úraz sa eviduje aj elektronicky na webovej aplikácii podľa metodického usmernenia č. 4/2009-R z 11. februára 2009.

        -          Knihu evidencie registrovaných úrazov vedie riaditeľ ZŠ – ako aj elektronické nahlasovanie

        -          Záznam do knihy evidencie úrazov spisuje pedagogický zamestnanec, ktorý vykonával v čase úrazu nad dieťaťom dozor. Ak to nie je možné, záznam spíše triedna učiteľka. Ak ani to nie je možné, záznam spíše zamestnanec poverený zástupkyňou školy. Záznam do knihy evidencie úrazov vykoná pedagogický zamestnanec v deň úrazu. Ak dieťa chýba menej ako 4 dni, tento úraz sa považuje za neregistrovaný školský úraz. Ak dieťa z dôvodu školského úrazu chýba v materskej škole na základe stanoviska ošetrujúceho lekára viac ako tri dni, považujeme tento úraz za registrovaný školský úraz.

        -           Škola spisuje záznam  o registrovanom školskom úraze najneskôr do štyroch dní po oznámení vzniku registrovaného úrazu. Záznam o registrovanom školskom úraze spisuje podľa vzoru pedagogický zamestnanec, ktorý vykonával v čase úrazu nad dieťaťom dozor. Ak to nie je možné, záznam spíše triedna učiteľka dieťaťa , ktorá úraz zaevidovala, a to najneskôr do 7. kalendárnych dní odo dňa vzniku úrazu.

        Záznam podpíše zákonný zástupca dieťaťa, učiteľka, ktorá záznam spísala a zástupkyňa MŠ. Zamestnanec spisujúci záznam pozve k spísaniu záznamu  zákonného zástupcu dieťaťa.

        -          Zástupkyňa MŠ  bezodkladne informuje o úraze riaditeľa ZŠ .

        -          Učiteľka alebo zástupkyňa MŠ sa telefonicky informuje u rodiča ako sa dieťa cíti a o   

                     rozsahu úrazu , vyšetrení a  ďalšom postupe.

        -          Lekárničky so zdravotníckym materiálom sú umiestnené na prízemí i poschodí v chodbách vedúcich ku triedam, vo výške nad 150 cm od zeme a zodpovedná za ich náplň  určený pedagogický zamestnanec.

         

        Opatrenia na podporu a rozvoj zdravia

        Materská škola je pri výchove a vzdelávaní a  pri činnostiach súvisiacich s výchovou                      a vzdelávaním povinná:

        -          prihliadať na základné fyziologické potreby detí

        -          vytvárať podmienky na zdravý vývin detí a na predchádzanie sociálno-patologických javov

        -          poskytnúť nevyhnutné informácie na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí

        Jednou z hlavných úloh koncepcie školy v záujme zachovávania psychohygieny je eliminovať dlhotrvajúce riadené aktivity. Nepoužívať spôsob vyučovania uplatňovaný v ZŠ.

        Utvárať pozitívne postoje detí k svojmu zdraviu i zdraviu iných a realizovať aktivity smerujúce k prevencii obezity detí.

        V pracovnom pláne školy sú rozpracované úlohy k zdravému životnému štýlu, podpore zdravia i proti obezite.

         

        Ochrana pred sociálnopatologickými javmi

        V zmysle Dohovoru o právach dieťaťa sú učitelia povinní zabezpečovať aktívnu ochranu detí pred sociálno-patologickými javmi a monitorovať zmeny v správaní detí. V prípade dôvodného podozrenia z fyzického, alebo psychického týrania, ohrozovania zdravia, alebo ohrozovania mravného vývinu dieťaťa, bezodkladne riešiť problém v spolupráci s vedením školy, prípadne s pedagogicko-psychologickou poradňou, kontaktovať príslušný odbor sociálnych vecí, pediatra a príslušné oddelenie policajného zboru.

         V.               Stravovanie detí

         Zabezpečenie stravovania

        Prípravu stravy zabezpečuje školská kuchyňa pri ZŠ Bzince pod Javorinou,  ktorá je od našej MŠ vzdialená cca 20 m. Hotové pokrmy sa dovážajú  v prepravných termosových nádobách.  Desiatu, obed aj olovrant privážajú, pripravujú a vydávajú dve kuchárky zo ZŠ.

        Pitný režim je zabezpečovaný v priebehu celého dňa podávaním čajov a nápojov pripravovaných školskou jedálňou, alebo čistou vodou podávanou samotnou učiteľkou. V letných mesiacoch sa poskytuje deťom  čistá alebo sirupová voda, hlavne na školskom dvore, prípadne učiteľky berú čistú vodu do fliaš na dlhšie prechádzky.

        Desiata sa dováža a podáva v čase od 8.15 hod .

        -          obed v čase od 11.15 hod .

        -          olovrant v čase od 14.15 hod.

        Časový harmonogram je uvedený v dennom poriadku MŠ.

         Hlavné jedlo  deťom 1. triedy sa podáva  v dolnej triede, ktorá je na to určená, v čase od 11.15hod. Hlavné jedlo deťom 2. a 3. triedy sa podáva v samostatnej jedálni, vytvorenej pri tretej triede. Za kvalitu a predpísané množstvo stravy, hygienu a kultúru stolovania zodpovedá vedúca výdajnej školskej jedálne. Zabezpečuje  zisťovanie počtu stravníkov aj pitný režim. Za organizáciu a výchovný proces pri jedle, správne sedenie a stolovanie zodpovedajú učiteľky v jednotlivých triedach. Vedú deti k osvojeniu si návykov a kultúrneho správania sa pri stole. V maximálnej miere pritom uplatňujú individuálny prístup k deťom. 

        Deti 3-ročné používajú pri jedle lyžicu, 4 – 5-ročné lyžicu a vidličku, postupne aj nôž. Deti 5 – 6-ročné používajú samostatne kompletný príbor. V závislosti od zručnosti detí sa umožní používanie kompletného príboru aj mladším deťom.

        Za kvalitu doplnkového jedla : desiata, olovrant, dodržiavanie odporúčaných výživových dávok potravín, dodržiavanie materiálových spotrebných noriem a receptúr pre školské stravovanie zodpovedá vedúca školskej výdajnej jedálne.

         Ak dieťa musí mať z objektívnych zdravotných dôvodov vylúčené zo stravy určité potraviny, je zákonný zástupca  povinný podať u vedúcej školskej jedálne žiadosť o výnimku v stravovaní dieťaťa. K žiadosti, ktorá musí obsahovať osobné údaje  o dieťati, prikladá doklad od lekára, na ktorom budú potraviny, ktoré dieťa nesmie jesť ( alergia na mliečne výrobky,...). Na tieto deti sa nevzťahuje výnimka v prípade jedla, ani v cene za stravnú jednotku.

        Stravovacie zariadenie školskej jedálne má vypracovaný samostatný prevádzkový poriadok.

        Režim stravovania detí štvrtej triedy je zabezpečený v školskej jedálni ZŠ, kde sú pre deti vyhradené samostatné stoly.

         Doplnkové stravovanie

        Do predškolského zariadenia je zakázané pre deti MŠ donášať stravu, pripravenú  doma, mimo stravovacieho zariadenia. Ide hlavne o epidemiologicky rizikové požívatiny ako cukrárske výrobky....

         VI.           Zabezpečenie pitnej vody, odkanalizovanie, vykurovanie a ohrev TÚV

         Objekt je napojený na verejný vodovod, ktorého prevádzkovateľom je TVK Trenčín. Odkanalizovanie objektu je riešené obecnou kanalizáciou. Prívod TÚV je zabezpečený plynovou kotolňou. Vykurovanie je zabezpečené z centrálnej plynovej kotolne.

         

        VII.        Čistota a údržba priestorov materskej školy

         MŠ- Školníčka i druhá prevádzková pracovníčka, ktoré zodpovedajú za čistotu a vykonávajú sanitáciu priestorov majú k dispozícii miestnosť na prezliekanie a samostatné miestnosti, v ktorej sú inštalované výlevky s prívodom teplej vody. Poskytované sú im osobné ochranné pracovné prostriedky- obuv a gumené rukavice. O bezpečnosti pri práci s chemickými prostriedkami boli zamestnanci vopred poučení.

         

        ZŠ-Starostlivosť o hygienu a zdravie je zabezpečené prevádzkovým zamestnancom ZŠ, ktorý vykonáva čistenie a dezinfekciu denne, ako i rozkladanie , skladanie a postielanie detských ležadiel s výmenou posteľného prádla.

         

        Spôsob a frekvencia upratovania zariadenia

          

         

        Spôsob upratovania

        Frekvencia upratovania

        Komunikačné priestory školského zariadenia

        a

        šatne

        - umytie podlahy

         teplou vodou s prídavkom detergentného prostriedku napr. JAR, PUR,.................

        -vysypanie odpadových  košov

        -dezinfekcia košov

        2x denne

         

         

         

        1x denne

        1x týždenne

         

         

        Denná miestnosť MŠ, herňa , spálňa

        - umytie teplou vodou s prídavkom detergentného prostriedku napr. JAR, PUR

        - utieranie prachu

        - vysávanie

        1x denne- triedy

        1x týždenne – pod ležadlami

        1x denne postielanie ležadiel

        1x denne

        1x denne

        Zariadenia na osobnú hygienu

        / umyvárne, sprchy, WC/

         -umývanie (WC, umyvadlá,

        obkladačky a podlaha )

         -dezinfekcia SAVOM

         -vysypanie odpadových košov

        v šatniach

        denne minimálne 1x

         

        2x týždenne

        1x denne

         

        Školský  areál

         -zabezpečenie kosenia trávy

        podľa potreby

         -strihanie živého plota

        podľa potreby

         -hrabanie lístia

        sezónne

         -odhŕňanie snehu

        sezónne

         

        Hračky a

        predmety bežného používania

        ( hrebene, poháre)

         

         -umývanie

         

         -dezinfekcia

        1x týždenne

         

        1x mesačne

         

        Detské uteráky

         

        Posteľná bielizeň

         

         

         -vymieňanie

         

         -vymieňanie

        1x týždenne

         

        1x mesačne

        Postup pri mechanickej očiste a dezinfekcii povrchových plôch miestností a predmetov

        -          Mechanická očista miestností a priestorov  je vykonávaná vysávaním, prípadne pozametaním daných priestorov. Následne sa vykoná umytie podlahy na vlhko s použitím bežných detergentných prostriedkov. 

        -          Ročne je vykonávané veľké upratovanie- v čase prerušenej prevádzky v letných mesiacoch, kedy prebieha dezinfekcia celých priestorov MŠ a hračiek ( umývanie okien, tepovanie kobercov, čistenie ležadiel, osvetlenia, skladových priestorov a pomôcok )

        -          Po dezinfekcii hračiek dezinfekčným prostriedkom je ich treba opláchnuť ešte čistou vodou 

        -          Pri používaní dezinfekčných prípravkov postupujeme podľa priloženého návodu výrobcu a dodržania doby expozície.

        -          Čistiace prostriedky sú uložené v priestoroch nedostupných deťmi, v skrinke vo výške minimálne 150 cm od zeme, v uzamknutej miestnosti. Na umývanie a dezinfekciu sa používajú čistiace prostriedky dostupné v obchodnej sieti.

         

        VIII.    Starostlivosť o vonkajšie priestory a pozemku materskej školy

         Starostlivosť o vonkajšie priestory školskej záhrady zabezpečuje školník ZŠ podľa   potreby –  orezávanie stromov, živého plota, kosenie, opravu preliezok a hojdačiek i natieranie farbou.  Podľa pracovnej náplne školníčka zabezpečuje údržbu spevneného chodníka a schodov, hrabanie lístia, zber kameňov a nečistôt a taktiež kontroluje závady na preliezkach, ktoré potom nahlasuje školníkovi ZŠ . Obe prevádzkové zamestnankyne zabezpečujú odpratávanie snehu v zimnom období.

        Za pravidelnú údržbu pieskoviska zodpovedá taktiež školníčka MŠ. Trvanie sezóny pre úpravu pieskoviska je od 1. marca do 30. novembra kalendárneho roka. V tomto období je zodpovedná za:

        -          prehrabávanie pieskoviska a odstraňovanie prípadných nečistôt (rastliny, odpad)- 1x za dva týždne

        -          prekopávanie alebo prerýľovanie pieskoviska, tak aby sa piesok zo spodných vrstiev dostal na povrch – 1x za dva týždne

        -          polievanie – 1x za dva týždne

        -          kontrolu stavu obrúb pieskoviska

        -          zakrývanie pieskoviska

        Za výmenu piesku , uzavretie hracej plochy a zabránenie vstupu voľne pobiehajúcich zvierat do pieskoviska ( správnym oplotením areálu MŠ) je zodpovedná zástupkyňa pre MŠ.

        O údržbe pieskoviska počas sezóny ( raz za dva týždne) vedie pravidelné záznamy.

         

        IX.           Skladovanie posteľnej bielizne a jej výmena

         -          výmenu posteľnej bielizne  v MŠ  zabezpečuje školníčka  i druhá prevádzková pracovníčka , v ZŠ prevádzková pracovníčka 1x mesačne

        -          výmenu uterákov v MŠ  a ZŠ zabezpečujú  prevádzkové zamestnankyne 1 x týždenne

        -          pranie je zabezpečené  vo vlastnej práčovni nášho zariadenia a vykonáva ho pracovnou náplňou určená práčka

        -          prechodné uloženie použitej bielizne je uskladnené v práčovni MŠ

        -          prechodné uloženie čistej bielizne je uložené samostatne v skrini, v sklade určenom na tieto účely.

         

        X.                Zneškodňovanie tuhého odpadu

          Odpadové nádoby vyprázdňujeme do kontajnera na komunálny odpad, ktorý je umiestnený vedľa MŠ. TKO sa vyváža 2 x mesačne, podľa zvozového kalendára obce. V MŠ sa odpad separuje.

        -frekvencia vysýpania – 1 x denne

        -dezinfekcia -  1 x týždenne

         

        XI.  Pokyny pre zamestnancov, vrátane povinnosti zabezpečenia trvalého    dozoru nad deťmi

         

        -          Každý zamestnanec MŠ má svoju pracovnú náplň, ktorú je povinný dodržiavať s dôrazom na úlohy BOZP vyplývajúce z pracovného zaradenia. Ďalej sa musí riadiť pracovným,  prevádzkovým a organizačným poriadkom organizácie.

        -          Zamestnanci,  ktorí majú kľúče od MŠ,  majú podpísanú hmotnú zodpovednosť.

                    Za uzamykanie hlavného i bočného vchodu MŠ, po odchode rodičov sú zodpovedné

                    obe prevádzkové pracovníčky,  v prípade ich neprítomnosti- poverené učiteľky.                                           

        -          Podľa § 7 ods. 1 vyhlášky o materských školách za vytvorenie bezpečných a hygienických podmienok na predprimárne vzdelávanie zodpovedá riaditeľka školy. Za bezpečnosť a ochranu zdravia dieťaťa podľa § 7 ods. 2 zodpovedajú pedagogickí zamestnanci materskej školy od prevzatia dieťaťa až po jeho odovzdanie zákonnému zástupcovi alebo ním splnomocnenej osobe.

        -          Za dodržiavanie hygienických a bezpečnostných predpisov v priestoroch materskej školy a ochranu zdravia detí zodpovedajú aj nepedagogickí zamestnanci, a to v rozsahu im určenej pracovnej náplne.

        -          Ak učiteľka, alebo iný zamestnanec zistí nedostatok na predmetoch, pomôckach, alebo zariadení, ktorý môže ohroziť zdravie alebo bezpečnosť detí, zabezpečí jeho odstránenie osobne, alebo to oznámi  ihneď školníčke MŠ, ktorá zabezpečí jeho opravu, údržbu, odstránenie.

        -          Pri odchode z triedy je učiteľka povinná prekontrolovať uzatváranie okien a dverí.

        -          Po skončení prevádzky materskej školy všetky priestory skontroluje a uzamkne službu konajúca prevádzková pracovníčka.

        -          V triede s celodennou výchovou a vzdelaním zabezpečujú predprimárne vzdelávanie striedavo na zmeny dve učiteľky.

        -          Na vychádzke nemôže mať pedagogický zamestnanec viac ako 20 detí od štyroch do piatich rokov, alebo 22 detí starších ako päť rokov. Pri vyššom počte detí, alebo činnostiach, ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, zástupkyňa zabezpečí ďalšieho zamestnanca materskej školy, ktorý pod vedením učiteľky dbá na bezpečnosť detí.

        S triedou detí mladších ako  tri roky, s deťmi vo veku od troch do štyroch rokov a s deťmi so zdravotným znevýhodnením sa uskutočňuje vychádzka vždy za prítomnosti dvoch zamestnancov.

        -          Každý zamestnanec je povinný pri príchode  a odchode do zamestnania zapísať sa do knihy dochádzky.

        -          Opustenie pracoviska je dovolené len s podpísanou priepustkou, ktorú si potom zamestnanec pripojí ku svojej mesačnej dochádzke.

        -          Pre plynulú prevádzku zariadenia je každý zamestnanec povinný vopred nahlásiť známu neprítomnosť v práci.

         

        XII.        Pokyny pre návštevníkov

         V budove materskej, ako i základnej školy je bez sprievodu zamestnanca materskej školy zakázaný akýkoľvek pohyb cudzej osoby.

         

        V rámci bezpečnosti a ochrany detí sú rodičia spoluzodpovední za zatváranie vchodových dverí, nevpúšťanie do budovy podozrivých a neznámych osôb a pri podozrení, sú povinní upozorniť zamestnancov na danú skutočnosť.

         

        Návštevy sa ohlasujú zvončekom pri vchode do budovy, prípadne vopred telefonicky.

         

         XIII.     Plán opatrení pre prípad mimoriadnych udalostí a havárií , vrátane telefónnych čísel tiesňových volaní a zoznamu najdôležitejších inštitúcií.

         V prípade nebezpečenstva musia zamestnanci i deti rýchlo, a čo najbezpečnejšie opustiť priestory budovy. Únikové cesty a núdzové východy vedú čo najkratšou cestou na voľne priestranstvo alebo do bezpečného priestoru. Určené únikové cesty a núdzové východy sú označené značkami, trvanlivé a zreteľne čitateľné. Pri únikových značkách je umiestnený únikový plán. Hasiace prístroje sú na určených miestach. Zamestnanci školy sú zodpovední za dodržiavanie predpisov PO.

         Každá zamestnankyňa absolvuje 1x ročne školenie  BOZP a požiarnej ochrany bezpečnostným technikom . Svojim podpisom potvrdzujú, že budú tieto pokyny dodržiavať.

        Plán objektu s vyznačením únikovej cesty visí na viditeľnom mieste na chodbe. Únikové východy sú riadne označené.

        Každú haváriu treba bezodkladne riešiť a nahlásiť zástupkyni MŠ, riaditeľovi ZŠ,  zriaďovateľovi, bezpečnostnému technikovi, kompetentnému orgánu – požiarnikom, polícii, vodárom, plynárom, elektrárňam, atď a zachovať kľud.

         

        Dôležité telefónne čísla

        Linka prvej pomoci...........................155

        Hasičský a záchranný zbor................150

        Polícia................................................158

        Poliklinika Stará Turá........................ 032 7763552

        Nemocnica Trenčín............................ 032 6566111

        Obecný úrad Bzince pod Javorinou....032 7793202

        Starosta obce.......................................032 7760077            

        Mestská polícia Stará Turá..................032 60077

        907     868

         XIV. Dodržiavanie zákona o ochrane nefajčiarov č. 377/2004 Z.z.

         V celom areáli MŠ a ZŠ, vo všetkých vnútorných i vonkajších priestoroch je prísny zákaz fajčenia.

        Na vstupe do budovy je umiestnené na  viditeľnom mieste bezpečnostné a zdravotné označenie zákazu fajčenia s oznamom s informáciou, kde a na ktorých kontrolných  orgánoch, ktoré sú povinné vykonávať kontrolu  dodržiavania tohto zákona  je možné podať oznámenie  o porušovaní tohto zákona.